Tarnowskie Góry

 Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry często nazywane są „Paryżem Śląska” bo podobnie jak w mieście zakochanych i tu panuje atmosfera, której trudno szukać gdziekolwiek indziej. Warto zaznaczyć, że miasto to znajduje się w odległości około 20 km od portu lotniczego Katowice-Pyrzowice, który posiada połączenia z głównymi miastami Europy.

Nasza restauracja jest położona obok urokliwego Parku Miejskiego, który posiada kilka obiektów: drewnianą wieże widokową, staw z fontanną, korty tenisowe, górką saneczkową, muszlą koncertową i inne. Jest to również ulubione miejsce lokalnych artystów, malarzy czy fotografów, którzy chętnie korzystają z niego do sesji plenerowych np. ślubnych.

Tarnowskie Góry to miasto w południowo-zachodniej Polsce w województwie śląskim na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego i liczą ponad 60 tys. mieszkańców. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (Lasowice, Sowice i Strzybnica), Drama (Repty Śląskie) i struga Pniowiec.
Tarnowskie Góry są historycznym i bardzo urokliwym miastem otoczonym wieloma kompleksami leśnymi, które kryją w sobie atrakcyjne zbiorniki wodne, wiele ścieżek rowerowych oraz innych atrakcji.

Tn1


Turystyczne podziemia
– Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga to jedne z najbardziej znanych atrakcji Tarnowskich Gór leżących na Szlaku Zabytków Techniki.

Rynek – W centrum miasta już w XVI w ulokował się wspaniały Rynek, który początkowo powstawał dość chaotycznie, ponieważ znajdował się przy szybach górniczych. Dziś zobaczymy tam okazały Ratusz, który uznawany jest za perłę Górnego Śląska, Muzeum Miejskie, domy podcieniowe, Kościół Ewangelicki oraz drewnianą studnię miejską.

Deptak na ulicy Krakowskiej – Słynna ulica w Tarnowskich Górach pięknieje z roku na rok. Nieustannie przybywa tam różnego rodzaju rzeźb, odnawiane są ciekawe kamienice, bruk, a ponadto powstaje mała architektura.

Zamek w Starych Tarnowicach – Przepiękny zamek znajduje się zaledwie kilka kilometrów od centrum miasta. Niegdyś zamek był totalną ruiną, jednak za sprawą inwestora odzyskał dawny blask. Na terenie zamku można skorzystać z usług tamtejszej restauracji oraz zapewnić sobie nocleg. Cały kompleks zachwyca swym urokiem i jest zachęcającym obiektem do zwiedzania zarówno przez miejscowych mieszkańców, jak i turystów z daleka.

Kościół ewangelicko – augsburski – Został wybudowany przez gminę ewangelicką w 1780 r. Świątynię zbudował architekt Krzysztof Worbs oraz cieśla Jan Karol Henning. W 1787 roku na wieży Kościoła umieszczono zegar wykonany przez Franciszka Schmachela, zegarmistrza w Brynicy. W roku 1900 przebudowano go w stylu neoromańskim.

Sztolnia Czarnego Pstrąga – to najdłuższa (600 metrowa) sztolnia odwadniająca w rejonie Tarnowskich Gór. Jest jedną z atrakcji turystycznych od 1957 roku i została uznana za pomnik historii. Wycieczka odbywa się łodziami, podczas której można zaobserwować tworzące się niewielkie stalaktyty i oryginalne partie chodnika sztolniowego wykutego w skale dolomitowej.

Zabytkowa Kopalnia Srebra – podziemna trasa turystyczna jako jedyna w Polsce już od 1976 roku umożliwia zwiedzanie podziemi dawnej kopalni kruszców srebrnonośnych. Cieszy się wśród turystów sporym zainteresowaniem.

Inne atrakcje – W Tarnowskich Górach znajduje się spory Park Wodny, bardzo nowoczesna Hala Sportowa oraz sztuczne jezioro Nakło-Chechło, gdzie istnieje możliwość uprawiania sportów wodnych oraz skorzystania z piaszczystych plaż.

zegar 3